Preference pražských tramvají ¨
NÁVŠTĚVNOST

Komentáře
ke článku: ODJINUD: Rennes - preferencí k úsporám investic
(ze dne 15.10.2006, autor článku: administrator)

Komentář ze dne: 18.10.2006 14:29:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný Karoák (betakaroten@seznam.cz)
Titulek: Úspora investic?
"V dobì, kdy se v Praze bojuje o zachování každého parkovacího místa a prosazuje se vedení metra až na letištì, pùsobí øešení z Rennes jako jiný svìt. Naplno, pøesnì a efektivnì se zde využila stávající infrastruktura a také možnosti, které nabízí moderní preference veøejné hromadné dopravy."Závìr je zcela v rozporu s údaji v èlánku uvedenými! Za zachování infrastruktury rozhodnì nelze považovat zrušení tramvají a staré budovy nádraží (metro a nová budova se tudíž budovaly "od nuly") ani pøestavbu všech pøechodù v centru mìsta. O úsporách investic též silnì pochybuji. Systémy beton/pneumatika (jako VAL) budou mít zákonitì vždy vyšší energetickou nároènost a opotøebení kol než systémy kolejnice/kolo.

  
Komentář ze dne: 18.10.2006 15:36:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný -sl-
Titulek: Re: Úspora investic?
Úsporou investièních i provozních nákladù je mínìno øešení druhé páteøe autobusy namísto VALem.. To je to efektivní využití stávající infrastruktury.. U VALu se dá mluvit o principech moderní preference v úrovni vozidel s nižší kapacitou v krátkém intervalu (ten systém je na to mìsto kapacitnì šitý na míru)..

Co se investièních nákladù týèe, klasické metro by zde muselo být podstatnì hloubìji, muselo by mít podstatnì vìtší prùøez tunelu, smìrovì a sklonovì by to asi nebylo reálné.. nebylo by na tolik stanic (jsou cca po 800 metrech), provozní náklady na eskalátory, osvìtlení atp. by byly vyšší.. v nákladech nelze uvažovat pouze rozdíl kolo/pneumatika..

Samozøejmì, na pražské Dèko je VAL i øešení s mimoúrovòovým vedením busù utopie - øeší se tu jiný problém..

    
Komentář ze dne: 21.10.2006 22:25:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný -FN- (frantanyklicek@volny.cz)
Titulek: Re: Re: Úspora investic?
1) Autobusy jsou asi opravdu úspornìjší než VAL - není potøeba budovat podzemní zázemí a energetická nároènost je víceménì stejná.
2) Klasické metro, rozsah staveb, sklony - ano. Alternativní øešení se nabízí ve formì podpovrchové tramvaje, která má rozsah staveb a tedy i náklady spojené s infrastrukturou podobné jako VAL a pøitom využívá systém kolo-kolejnice, který nabízí další energetické úspory. Jak elegantní...
Motto: Pneumatika je zkrátka dìlaná pro bicykl.:)

      
Komentář ze dne: 22.10.2006 14:34:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný -sl-
Titulek: Re: Re: Re: Úspora investic?
ano, dostáváte mì..

proè se ale potom VAL dìlá, když je všechno elegantnìjší? že by kvùli minimálním nákladùm na svršek oproti tramvaji, nulové riziko vykolejení, nulové rázy a tedy hluk z nich? nevim, ale nìjaké argumenty by existovat mìly, když se metro na pneumatikách obecnì šíøí jako houby po dešti...

        
Komentář ze dne: 29.10.2006 18:34:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný -FN- (frantanyklicek@volny.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Úspora investic?
Jako houby po dešti - to je myslím ponìkud pøehnané, spousta mìst nadále rozvíjí své kolejové systémy, protože možná ví, že právì v nich spoèívá úspora trakèní energie. Pneumatiky jsou prosazovány, øekl bych, v zemích s gumokolistickou tradicí, tedy ve Francii a ve mìstì Praze :) (viz úvahy o "metru" D). Spíš bych v tom vidìl možnou nechu šíøit kolejové systémy (tøeba právì kvùli hluku pøi jejich neudržování) než nìjaké hospodáøsky podložené dùvody. Mohu se ovšem mýlit.

        
Komentář ze dne: 29.10.2006 18:31:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný -FN- (frantanyklicek@volny.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Úspora investic?
Minimální náklady na svršek oproti tramvaji - tím bych si nebyl tak jist. Proè by mìly být "kolejnice" pro gumová kola levnìjší než klasické kolejnice, když všechno ostatní zaøízení je víceménì analogické?
Nulové riziko vykolejení - opravdu nemùže vozidlo za žádných okolností vykolejit jen proto, že používá gumová kola? Nebo je spíše toto riziko stejnì nízké? Klíè je podle mì v údržbì.
Nulové rázy a hluk - toto je to jediné, co lze považovat za urèitou výhodu - aèkoli hluk klasického metra se bìžnì také udává jako nulový vzhledem k okolí, pøestože cestující jsou právì v metru vystaveni hluku ze všech prostøedkù nejvyššímu. Abychom tedy byli úplnì pøesní, ani VAL nemá hladinu hluku nulovou, pouze sníženou o rozdíl hluku vzniklého pohybem gumového kola po kolejnici oproti kolu ocelovému. Hluková zátìž se však dá i u ocelových kol snižovat, i když nikdy asi ne tak, aby se vyrovnala kolùm gumovým.
Jako houby po dešti - to je myslím ponìkud pøehnané, spousta mìst nadále rozvíj

  NOVINKY
31.01.2025 Tři, dva, jedna! Novinka na Spojovací.
Tramvaje na Spojovací lépe odjíždějí ve směru do centra. Na SSZ 3.364 Hartigova – Spojovací byla nasazena upravená řídicí logika. Volno pro tramvaj se vybírá pouze na výzvu, padá na kratší dobu a častěji. Vlakům z nástupní zastávky jsou vytvořeny lepší podmínky pro splnění odjezdu ve stanovenou minutu dle jízdního řádu. Řízení navíc používá občanský čas a umí odložit výběr, aby volno nepadlo předčasně před začátkem nové minuty. Ve směru z centra se volno vybírá až od blízkého kontaktu, což nutí většinu vlaků zpomalit a následně znovu zadávat jízdu. Zásadní zlepšení mají chodci. Ve vložené tramvajové fázi je možné vybrat přechod přes Českobrodskou ulici, který je velmi vytížený a slouží pro přestup mezi autobusy a tramvajemi. Preference na Spojovací byla zřízena už před více než 20 lety. V roce 2014 byla doplněna preference autobusů a ještě v témže roce byla signalizace obnovena, do pevného řízení. V roce 2015 došlo k opětovnému zavedení preference MHD, ale s horšími podmínkami pro tramvaje. K úpravě semaforu došlo také na Nádraží Libeň. SSZ 9.212 Harfa nově umí vkládání fází dle autobusů i během pracovních dnů.

23.12.2024 Vylepšená preference na semaforu Kobylisy
V důležitém uzlu s provozem tramvají a autobusů došlo k úpravě řízení světelné signalizace. SSZ 8.242 Klapkova – Střelničná má optimalizovanou řídicí logiku, díky čemuž tramvaje o něco plynuleji projíždějí, a to zejména ve směru z centra. Signalizace lépe reaguje na vlaky odbočující vpravo do Ďáblic či k obratišti. Zlepšila se reakce na druhou tramvaj v zastávce, pro kterou se volno prodlužuje, případně může dojít k rychlé změně signálu po následném přestavení výhybky do požadovaného směru. Nevýhodou vjezdu je velmi dlouhý obvod výhybky a tedy dlouhá časová mezera mezi dvěma vlaky. Došlo k vylepšení také ve směru od Ďáblic a Vozovny Kobylisy. Na signalizaci byla současně optimalizována preference autobusů, které zde zajišťují tangenciální páteř veřejné dopravy v kolizním směru vůči tramvajím. Došlo rovněž k úpravě řízení na sousední SSZ 8.243 Střelničná – Zdibská. Volno z centra do obratiště a i do Ďáblic padá obvykle dříve. Do obratiště, kde je již jen manipulační provoz, však byla zrušena preference a v případě, kdy má na sousední křižovatce zelenou hlavní směr, čeká tramvaj obvykle déle než dosud.

19.12.2024 Prodloužení trati na Pankrác přineslo na síť další dva semafory
Hned dvou stávajících světelných signalizací se dotkla nová tramvajová trať na Pankrác, která byla pro cestující uvedena do provozu 14. prosince. SSZ 4.430 Na Pankráci – Hvězdova se nachází na samotném začátku nového úseku. Průsečná křižovatka je řešena se směrovými signály pro levá odbočení přes tramvajovou trať. Preference je zajištěna prodlužováním, předvýběrem a vkládáním vlastní fáze a předvýběrem kolizní fáze. Ve směru z centra z důvodů poruchy na kabelu nefunguje detekce tramvají. Na SSZ je zajištěna rovněž preference autobusů. SSZ 4.415b Na Pankráci – přechod u zastávky Pankrác je naopak těsně před koncem nového úseku. Jedná se o tříuzlový samostatný přechod pro chodce, přičemž přechod přes koleje funguje s trvalým volnem pro chodce, které je přerušováno nároky tramvají. Preference je zajištěna předvýběrem a prodlužováním vlastní fáze.
archiv novinek

Tento web je postaven na redakčním systému phpRS - © Pražské tramvaje 2004-2025